newspaper | zeitung | газета | 新聞 | 报纸 | अखबार | جريدة

Thursday, April 24, 2025
14 C
Bucharest
spot_img

newspaper▪️zeitung▪️газета▪️journal▪️新聞 ▪️giornale▪️报纸▪️अखबार▪️ جريدة

spot_img
spot_img

Primul ministru danez Mette Frederiksen , în această seară : Declaratiile vicepreședintelui Vance în ceea ce privește Danemarca nu sînt justificate

Must read

Vicepreședintele american a precizat clar că Statele Unite respectă suveranitatea Groenlandei și dreptul Groenlandei la autodeterminare. Era important să fie mentionat acest lucru.

Danemarca este un aliat bun și puternic. Pentru toți cei din alianța NATO. Suntem tot timpul sub amenințarea Rusiei. Și am crescut semnificativ cheltuielile pentru apărare. Timp de mulți ani am stat alături de americani în situații foarte dificile. Prin urmare, declaratiile vicepreședintelui USA în care menționează Danemarca nu sînt justificate.

Pe de altă parte, este adevărat că siguranța în Arctica ar trebui să aibă o prioritate mai mare. De aceea Danemarca ne consolidează acum eforturile militare în Groenlanda. Printre altele, mai multă supraveghere, noi nave arctice, drone cu rază lungă de acțiune și capacitate de satelit. Mai târziu, vor fi mai si multe capacități. Și putem consolida securitatea mai rapid dacă putem obține livrările necesare, printre altele, din SUA.

Groenlanda face parte din NATO și, prin urmare, este nevoie ca NATO să își sporească semnificativ prezența în Arctica. Securitatea în regiunea arctică este pentru NATO și toți aliații din regiunea arctică .

Suntem gata – zi și noapte – să cooperăm cu americanii. O colaborare ce trebuie să ia însă în considerare în regulile internaționale necesare ale jocului diplomatic. Și deasemenea o apărare sporită pentru toate părțile din alianța NATO.

spot_img

More articles

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Latest article

spot_img
- Advertisement -spot_img

Discover more from mapamond.net

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading